Oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne
Kiedy zastanawiamy się nad oświetleniowym rozwiązaniem, w jakie należy wyposażyć budynek, aby zadbać o jego bezpieczeństwo, to oświetlenie ewakuacyjne jest prawdopodobnie jednym z pierwszych pomysłów, który przyjdzie nam do głowy. Warto w tym momencie się zatrzymać i zadać sobie fundamentalne pytanie: czy oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne są tożsamymi pojęciami, czy też istnieją między nimi jakieś różnice? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy tę kwestię i wskażemy m.in.: czym charakteryzują się obie kategorie opraw oświetleniowych.
Oświetlenie awaryjne – co to jest?
W budynkach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej dużą wagę przykłada się do tego, aby w razie zaniku prądu, funkcjonowało oświetlenie awaryjne, które zapewni odpowiednie bezpieczeństwo użytkownikom danej przestrzeni. Brak sprawnego źródła światła w takiej sytuacji może powodować utrudnienia w przemieszczaniu się oraz próbach opuszczenia budynku. Niesie to za sobą ryzyko wystąpienia paniki, która stanowi istotną przeszkodę, gdy staramy się zapanować nad tym, co się dzieje w obiekcie.
Oświetlenie awaryjne ma więc postawiony przed sobą jasne cele, jakimi są: zwiększenie bezpieczeństwa w momencie, gdy wystąpi zanik prądu oraz umożliwienie skutecznego doprowadzenia niezbędnych działań do końca, jeśli przerwanie tych czynności spowoduje zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, środowiska naturalnego bądź narazi na duże straty materialne. Kwestie związane z tym oświetleniem są regulowane przez różne akty prawne oraz normy, ale szczególną wagę w tym kontekście ma norma PN-EN 1838. Zgodnie z nią oświetlenie awaryjne jest dość obszerną kategorią, która zawiera w sobie różne rodzaje oświetlenia, w tym dwa podstawowe:
- oświetlenie ewakuacyjne, które dalej dzieli się na: oświetlenie drogi ewakuacyjnej, oświetlenie strefy otwartej i oświetlenie strefy wysokiego ryzyka,
- oświetlenie zapasowe.
Należy również zaznaczyć, że w budynkach, w których zanik prądu może powodować wskazane wcześniej niebezpieczeństwo dla ludzi, środowiska czy cennego mienia, oświetlenie awaryjne, wykorzystywane podczas awarii oświetlenia podstawowego, powinno samoczynnie się załączać i być zasilane z dwóch niezależnych źródeł energii.
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?
Omawiając kwestię: oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne, należy podkreślić, że oświetlenie ewakuacyjne stanowi jeden z istotnych typów oświetlenia awaryjnego. Jego zadaniem jest oświetlanie drogi bezpiecznego i szybkiego wyjścia z obiektu, w sytuacji, gdy dojdzie do awarii oświetlenia podstawowego. W jakich przypadkach należy stosować w budynku oświetlenie ewakuacyjne? Jest ono konieczne m.in. w:
- pomieszczeniach widowni kin, teatrów oraz innego rodzaju sal widowiskowych,
- sal konferencyjnych oraz sportowych dla ponad 200 osób,
- pomieszczeniach o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych w garażach, które są oświetlane wyłącznie za pomocą oświetlenia sztucznego,
- pomieszczeniach o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach zamieszkania zbiorowego,
- przypadku dróg ewakuacyjnych z pomieszczeń wymienionych w powyższych punktach oraz np. dróg ewakuacyjnych oświetlonych jedynie przy użyciu oświetlenia sztucznego.
W kontekście porównania: oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne, warto zaznaczyć to, że nie ma konieczności stosowania go w pomieszczeniach, gdy dopuszczają to normy, a oświetlenie zapasowe może działać przynajmniej 2 godziny od czasu zaniku oświetlenia podstawowego.
Oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne – jakie są między nimi podstawowe różnice?
Kiedy już wiemy, czym charakteryzuje się oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, możemy przyjrzeć się różnicom między nimi. Wśród dwóch najistotniejszych kwestii odróżniających oba rodzaje oświetlenia możemy wyróżnić m.in.:
- wymagany czas działania – oświetlenie ewakuacyjne powinno pracować minimum dwie godziny, podczas gdy w przypadku innych rodzajów oświetlenia awaryjnego ten minimalny wynosi jedynie godzinę,
- zakres funkcji – podczas gdy oświetlenie ewakuacyjne wskazuje drogę bezpiecznego oraz sprawnego wyjścia z budynku po zaniku prądu, to oświetlenie awaryjne ma dodatkowy cel, jakim jest umożliwienie bezpiecznego dokończenia realizacji niezbędnych działań.
Nowoczesne oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne LED
Jeśli interesuje Cię zgodne z normami, sprawdzone oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne LED, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez nasz sklep z oświetleniem LEDisON. W naszym asortymencie znajduje się różnorodne oświetlenie awaryjne marki Intelight, które wyróżnia się nowoczesną estetyką, energooszczędnością i trwałością. Na jakie rozwiązania z tego segmentu warto zwrócić uwagę?
Istotną część oferty LEDisON stanowi oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne przystosowane do wykorzystania w przemyśle. Część z nich cechuje wysoka klasa szczelności, która umożliwia użycie ich w miejscach narażonych na wysokie zapylenie lub wilgotność. Wśród opraw, które warto rozważyć, znajdują się m.in.:
- oprawy natynkowe, takie jak np. plafon awaryjny Cosmic Quad LED, plafon Milo LED,
- oprawy podtynkowe, w tym np. oprawa awaryjna podtynkowa Suprema SC, oczko awaryjne podtynkowe Starlet White II LED,
- oprawy ewakuacyjne, takie jak np. oprawa awaryjna LED 3h OXIMIA oraz towarzyszący jej zestaw do montażu zwieszanego czy wspornik do montażu flagowego.
Z naszych produktów chętnie korzystają również m.in. biura. Osoby zajmujące się projektowaniem oświetlenia w tego rodzaju obiektach mogą u nas wyposażyć się w wysokiej jakości:
- oprawy natynkowe, w tym takie jak: oprawa awaryjna natynkowa Starlet Quad LED czy oprawa awaryjna oczko natynkowe Starlet External SC,
- oprawy podtynkowe, takie jak np. oprawa awaryjna LED podtynkowa SUPREMA S0 250 SA,
- oprawy ewakuacyjne, wśród których jest m.in.: oprawa awaryjna podtynkowa LED D-std SA.
Proponujemy także szeroki wybór oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego dla klientów prowadzących sklepy – mogą oni zdecydować się na energooszczędne:
- oprawy natynkowe, np. oprawę awaryjną LED natynkową SO,
- oprawy podtynkowe, wśród których dostępne jest m.in.: oprawa awaryjna podtynkowa SUPREMA SO 350-P SA,
- oprawy ewakuacyjne, w tym taką jak oprawa awaryjna podtynkowa LED D-eco.
Zdajesz już sobie sprawę z tego, jak prezentuje się temat: oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne i znasz zależności między oboma rodzajami oświetlenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, jakie oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne LED sprawdzi się w Twoim obiekcie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu.