Oświetlenie LED w biurze – jak wybrać

2018-01-02
Oświetlenie LED w biurze – jak wybrać

Nowoczesne oświetlenie biurowe łączy światło LED z naturalnym światłem dziennym, co pozwala tworzyć coraz bardziej korzystne środowiska miejsc pracy. Głównym powodem dominacji lamp LED to możliwość obniżenia kosztów. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu zużycia energii i ograniczeniu prac konserwacyjnych (np. wymiany żarówek). Korzyści ekonomiczne nie powinny jednak przesłaniać znaczenia jakości światła w miejscu pracy.

Dlaczego oświetlenie LED?

Wybór właściwego oświetlenia jest jednym z bardzo ważnych etapów w procesie wyposażania biur. Najnowszym trendem w oświetleniu powierzchni biurowych jest stosowanie światła LED oraz jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Inwestorzy coraz częściej decydują się na to rozwiązanie z powodu długofalowych korzyści, jakie może mu przynieść wybór oświetlenia LED, m.in. obniżenie kosztów zużycia energii, ograniczeniu prac konserwacyjnych związanych z wymianą żarówek, możliwość zastosowania systemu sterowania oświetleniem DALI.

Oprawy biurowe dostępne na rynku

Rynek opraw oświetleniowych daje możliwość wyboru spośród różnorodnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań oświetlenia LED dla biur. Są to między innymi nowoczesne oprawy kasetonowe o wymiarach dostosowanych do najpopularniejszych systemów sufitów podwieszanych, różnorodne, o coraz bardziej designerskich formach, oprawy natynkowe lub oprawy podtynkowe najczęściej o kształtach prostokątnych i kwadratowych oraz punktowe, zwykle okrągłe, podtynkowe źródła światła popularnie zwane oprawami typu Downlight.

Coraz większą popularnością ciszą się także nowoczesne oprawy zwieszane, które umieszczone bezpośrednio nad biurkiem są znakomitym źródłem światła oraz elementem dekoracyjnym.

Oprawy ledowe charakteryzują się dużą funkcjonalnością i tworzą doskonałe warunki świetlne w pomieszczeniach biurowych.

Oświetlenie biurowe, na co zwracać uwagę?

Wybierając spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów opraw oświetleniowych, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na barwę światła. Ma ona największy wpływ na odbieranie sygnałów przez nasze oczy. Należy pamiętać, że oświetlenie o zimnym, białym świetle ma działanie pobudzające. Dlatego najczęściej jako oświetlenie biurowe wykorzystuje się oświetlenie LED o barwie światła 4000 lub 5000K. Szczególne wymagania stawiane oświetleniu pomieszczeń biurowych są opisane w normie PN-EN 12464-1 "Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach”. Można tam znaleźć dokładne wartości natężenia światła niezbędne do wykonywania poszczególnych czynności. Dla przykładu: w przypadku pisania ręcznego, obsługiwania klawiatury bądź czytania wymagane jest 500 lx.

Podsumowanie

Oświetlenie biur indywidualnych powinno być ukierunkowane na osiągniecie wymaganych przepisami wartości natężenia światła. Dążenie do jak najmniejszego olśnienia pomaga stworzyć optymalne warunki dla osób pracujących przy monitorach komputerowych. Często w biurach wykorzystywane są wbudowane w sufit (zwykle modułowy) kwadratowe oprawy LED równomierne oświetlające całą przestrzeń.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 700 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-30
Jestem bardzo zadowolona z produktów które kupiłam na państwa stronie, wykonanie świetne, dostawa bez zarzutu, polecam
2023-11-26
Sprzedawcy bardzo pomocni. Wyszukali wszystkie potrzebne produkty i przysłali gotowe linki do odpowiednich modeli, co bardzo ułatwia zakupy w przypadku gdy trzeba skompletować zestaw z różnych elementów i nie ma się pewności czy wszystko będzie pasowało. Z jakości towarów jestem bardzo zadowolona, aczkolwiek mam wątpliwości czy nie przepłaciłam (może to być subiektywna ocena, dlatego piszę że to jest moje odczucie) towary wydają się identyczne, jak tańsze u innych sprzedawców ale tylko w sklepie Ledison znalazłam „wszystko w jednym miejscu”, więc wolałam kupić w tym sklepie.
pixel