WIETRZENIE MAGAZYNU Do -50% na wybrane produkty - SPRAWDŹ
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oszczędzać energię elektryczną stosując oświetlenie LED?

2023-05-15
Jak oszczędzać energię elektryczną stosując oświetlenie LED?

Wymiana oświetlenia na lampy LED może zagwarantować oszczędność energii nawet na poziomie 90% w stosunku do tradycyjnych źródeł światła. Aby osiągnąć realne korzyści z zastosowania tego rozwiązania, warto jednak dobrze przemyśleć dobór żarówek do pomieszczenia, a także przyjrzeć się swoim nawykom oświetleniowym. Pomocne w ich zmianie mogą okazać się np. czujniki ruchu. Wyjaśniamy, jak oszczędzać energię przy zastosowaniu oświetlenia LED.

Czy żarówki ledowe są oszczędne?

Technologia LED jest coraz częściej stosowana zarówno w domach, mieszkaniach, jak i zakładach pracy, biurach czy instytucjach publicznych. Wynika to z kilku powodów. Lampy LED cechują się długą żywotnością, nie nagrzewają się, od razu po włączeniu osiągają założoną moc i dobrze oświetlają przestrzeń. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska. Głównym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest jednak fakt, że oświetlenie LED pozwala na znaczącą oszczędność energii, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Z czego to wynika?

Diody LED pobierają podczas pracy dużo mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek, jednocześnie emitując mocniejszy strumień światła. W efekcie otrzymujemy optymalne warunki oświetleniowe przy niższym zużyciu prądu. W kontekście kosztów warto wspomnieć też, że LED-ów nie trzeba często wymieniać, co w dłuższej perspektywie również pozytywnie wpływa na stan naszego portfela. Odpowiedź na pytanie, czy żarówki ledowe są oszczędne, brzmi więc: zdecydowanie tak.

Oświetlenie LED a oszczędność energii – praktyczne wskazówki

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać energię elektryczną, a wciąż korzystasz z tradycyjnego oświetlenia, rozwiązanie jest proste: zacznij od jego wymiany na LED-y. To pozwoli Ci znacznie obniżyć pobór energii. Istnieje także kilka dodatkowych kwestii, o których warto pamiętać w kontekście oświetlenia. Jak oszczędzać prąd?

Dobierz oświetlenie do pomieszczenia

Wybierając energooszczędne oświetlenie do domu, weź pod uwagę przeznaczenie konkretnych pomieszczeń oraz potrzeby domowników. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że żarówki LED będą miały zbyt dużą moc w stosunku do faktycznego zapotrzebowania. W naszym sklepie zamówisz produkty o różnej mocy poboru prądu, np.:

Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju

Jak zaoszczędzić na prądzie dzięki zmianie swoich nawyków? Najważniejsze, żeby pamiętać o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia. To skuteczny sposób, by ograniczyć marnowanie energii. Jeśli masz z tym duży problem, pomocne mogą okazać się czujniki ruchu, takie jak czujnik PIR 360 podtynkowy IP20 1200W czy model PIR 180 natynkowy IP44 1200W. Warto zamontować je na schodach, w korytarzu, garażu i wszędzie tam, gdzie często zapominasz wyłączyć światło.

Korzystaj ze światła dziennego i oświetlenia punktowego

Choć żarówki ledowe gwarantują oszczędność, jeśli jest taka możliwość – korzystaj w dzień ze światła słonecznego. Dzięki temu jeszcze bardziej obniżysz zużycie energii. Warto wpuszczać jak najwięcej światła przez okna, a z oświetlenia korzystać dopiero, gdy jest to konieczne.

Pamiętaj też, by nie włączać wszystkich lamp jednocześnie, kiedy nie ma takiej potrzeby. Jak można oszczędzać energię w domu? Np. korzystając wyłącznie z oświetlenia punktowego o niskim poborze mocy, zamiast z oświetlenia głównego. Nowoczesne oświetlenie pozwala podzielić pomieszczenia na strefy, przy okazji zdobiąc wnętrza. Świetnym przykładem jest lampa podłogowa LED 12W ZOE FLOOR czarna o nowoczesnym charakterze czy skandynawska lampka biurkowa czarna metalowa.

Stosuj ściemnialne żarówki i ściemniacze

Aby oszczędzać energię, możesz także stosować ściemnialne żarówki LED lub ściemniacze do taśm ledowych. Oto przykłady przydatnych akcesoriów:

Dzięki nim z łatwością dostosujesz jasność światła do aktualnych potrzeb.

Jak oszczędzać energię? Podsumowanie

Oszczędne żarówki LED to niezawodny sposób, by obniżyć rachunki za prąd. Oświetlenie tego typu zużywa dużo mniej energii od tradycyjnych źródeł światła, takich jak halogeny czy świetlówki. To nie tylko rozwiązanie korzystne finansowo, ale też przyjazne środowisku. Istnieją także sprytne sposoby na oszczędzanie energii, np. montaż czujników ruchu. Warto również przyjrzeć się swoim nawykom dotyczącym korzystania z oświetlenia – może się okazać, że często używasz więcej punktów świetlnych, niż jest to konieczne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 798 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
Najlepszy sklep z wyposażeniem wnętrz!!! Zawsze profesjonalna odpowiedź na pytanie, bardzo indywidualne podejście do klienta. Super!
2024-03-26
Super obsługa i kontakt z klientem towar też bardzo dobry
pixel