Oświetlenie ewakuacyjne - w jakich miejscach jest niezbędne?
Oświetlenie ewakuacyjne to rodzaj oświetlenia awaryjnego, które jest odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w poruszaniu się po obiektach, gdy wystąpi niespodziewana awaria prądu. Dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa istnieją miejsca, w których ten typ oświetlenia jest niezbędny. Jakie to miejsca i jak należy prawidłowo zadbać o ich oznakowanie?
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?
Głównym zadaniem oświetlenia ewakuacyjnego jest zapobieganie panice, wywołanej nagłym wyłączeniem prądu. Co więcej, jego rola ma umożliwić także szybką ewakuację osobom, przebywającym w budynku, który jest zagrożony niebezpieczeństwem. Oświetlenie ewakuacyjne zalicza się też do urządzeń przeciwpożarowych. W związku z tym jego zaprojektowanie oraz umieszczenie ściśle podlega regułom, obowiązującym w przypadku ochrony przeciwpożarowej. Dopuszczenie oświetlenia do użytku jest determinowane przez decyzję rzeczoznawcy, który musi rzetelnie przetestować jego zastosowanie.
Z tego właśnie powodu oświetlenie ewakuacyjne stanowi jeden z najważniejszych aspektów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracowników. Dlatego też jest ono niezbędnym elementem wyposażenia wielu budynków i obiektów. Gdzie zatem, zgodnie z przepisami prawa, należy je umieścić?
Gdzie powinno znaleźć się oświetlenie ewakuacyjne?
Według obecnie obowiązujących reguł, dotyczących stosowania oświetlenia awaryjnego, ewakuacyjne oznakowania są konieczne w każdym budynku użyteczności publicznej, jak również w obiektach zamieszkania zbiorowego (np. blokach), czy strukturach magazynowych i produkcyjnych. Co więcej, konieczność stosowania tego typu oświetlenia występuje również w przypadku sal obiektów widowiskowych, pomieszczeń konferencyjnych, czy sal sportowych. Obowiązkowemu oznakowaniu podlegają też garaże, gdzie powierzchnia netto przekracza 1000 mkw i które są oświetlone wyłącznie przez sztuczne światło. Dlaczego one też pod to podlegają? Ponieważ niespodziewana awaria prądu w takich pomieszczeniach może wywołać zagrożenie dla życia lub zdrowia większej grupy ludzi.
Gdzie należy umieścić oświetlenie ewakuacyjne?
To, gdzie należy zamontować poszczególne elementy oświetlenia ewakuacyjnego, również podlega normom prawnym, bowiem tylko dobrze rozplanowana droga ewakuacji jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo osobom, które w pośpiechu opuszczają zagrożony budynek. Należy pamiętać, że każde z oznaczeń musi być ulokowane w dobrze widocznym miejscu. Zgodnie z obowiązującym prawem oprawy ewakuacyjne powinny być umieszczone tam, gdzie: następuje zmiana kierunku ewakuacji, znajdują się schody (także te ruchome), stopnie i pochyłości, jak również tam, gdzie mieszczą się punkty pierwszej pomocy i punkty przeciwpożarowe. Specjalnemu oświetleniu i oznakowaniu podlegają także drzwi ewakuacyjne – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Niespodziewana awaria prądu może przyczynić się do wybuchu trudnej do opanowania paniki. W takich sytuacjach ochronę zapewniać ma dobrze rozplanowane oświetlenie ewakuacyjne, dzięki któremu każdy, kto znajdzie się w podobnej sytuacji, bezpiecznie dotrze na zewnątrz obiektu.